WWW pro školy
Jak na Office - tutoriály, video návodyVytvoř si párové triko

Poradna - Vyhledat nejbližší vyšší, nižší, rovnou hodnotu

hlavní kategorie | zpět | + odpovědět na toto téma
Vyhledat nejbližší vyšší, nižší, rovnou hodnotu - diskuze na toto téma
Zdravím, mám dotaz ohledně excelu / open office calc. Netuším jak se dostat ke správnému vzorci - tuším že by to měla (mohla) být kombinace pozvyhledat a index, ale nedaří se mi. Sloupec A hodnoty (mohou být seřazeny dle velikosti) Sloupec B hodnoty (mohou být seřazeny dle velikosti) Sloupec C porovnat každý řádek sloupce B se sloupcem A a vypsat nejbližší vyšší Sloupec D porovnat každý řádek sloupce B se sloupcem A a vypsat stejnou hodnotu Sloupec E porovnat každý řádek sloupce B se sloupcem A a vypsat nejbližší nižší Sloupec F porovnat každý řádek sloupce B se sloupcem A a vypsat nejbližší vyšší nebo rovno Děkuji za rady

Lobo | 1.10.2019 00:26  
 
 
Bez vzorového souboru to půjde těžko.
Odpověď
Petr | 1.10.2019 07:51  
 
 
Pardon. Zapomněl jsem soubor přidat. Snad to z něho bude nějak pochopitelné.
Odpověď
elninoslov | 1.10.2019 08:57  
 
 
Matica, ktorej nevadí či sú zoradené alebo nie, ošetrí nevyplnené (neberie ich ako 0) aj krajné neexistujúce hodnoty. Či maticové vzorce fungujú aj pod OpenOffice, a v akom presne zápise neviem, toto fachá pod Excelom.
Odpověď
Petr | 1.10.2019 16:51  
 
 
Moc děkuji. Většina je OK. Sloupec D - Iferror nefunguje. Výsledek s hodnotou se zobrazuje jako #NAME? a výsledek kde by mělo být prázdné okno zase jako #N/A . Nahradil jsem tedy jako =VLOOKUP(B6;A$6:A$100;1;0) pak je hodnota OK a místo prázdných oken #N/A. Ostatní vzorce fungují perfektně. Ještě se zeptám - pokud bych potřeboval variantu sloupce G - Sloupec G porovnat každý řádek sloupce B s celým sloupcem A a vypsat rovno nebo nejbližší vyšší? Nějak se k tomu nemůžu dopracovat. Případně nebyl by nějaký odkaz kde si k tomu něco nastudovat? Rád bych to pochopil a trochu do toho pronikl :-) Díky
Odpověď
elninoslov | 2.10.2019 00:26  
 
 
D - Open Office nepozná asi takú funkciu. Dá sa nahradiť napr viď príloha. G - "rovno nebo nejbližší vyšší" - naozaj ??? A čo robí F ? Nemyslíte náhodou "rovno nebo nejbližší nišší" ?
Odpověď
Petr | 2.10.2019 07:50  
 
 
F dělá nejbližší vyšší prioritně a poté teprve dohledá hodnotu která je rovná. Zkoušel jsem právě ještě variantu obráceně - tedy prioritně rovno a nebo nejbližší vyšší. A nic mi nefungovalo... Tak netuším kde dělám chybu.
Odpověď
elninoslov | 2.10.2019 15:55  
 
 
Aké prioritné ? O žiadnej priorite ste sa nezmienil. "rovno nebo nejbližší vyšší" je jasné zadanie. To je jednoduchá matematika, rovné ALEBO najbližšie vyššie. To ALEBO je najdôležitejšie, znamená, že je fuk čo nájde ako prvé. Tak omrknite toto.
Odpověď
Petr | 3.10.2019 14:40  
 
 
Asi se neumím matematicky vyjádřit tak přesně, jak bych potřeboval. Moje chyba. Tato vaše verze funguje perfektně. Najde nejbližší vyšší (nižší) a pokud ne, tak rovno. Já ale právě potřeboval, aby fungovala přesně opačně - Najdi rovno a pokud nenajdeš rovno tak teda alespoň nejbližší vyšší (nižší) :-D jak jsem již psal "prioritně rovno a nebo nejbližší vyšší" :-)
Odpověď
elninoslov | 3.10.2019 15:59  
 
 
No dobre posledný pokus, a presviedčať Vás ďalej nebudem. Tie stĺpce, čo tam postupne pridávam, majú hore prioritu znázornenú medzi "!" výkričníkmi. To MIN a MAX vo vzorcoch ste si asi nevšimol. Veď keď si vycucnem iba čísla >= ako X, a potrebujem prioritne najskôr =, tak to MIN mi nájde práve to = ako minimálne číslo. Z toho vyplýva, že vzorec v F a G dáva rovnaký výsledok ako J a K, v ktorých je to "akože odstupňované", že sa najskôr hľadá = a potom > či <. Adkrokujte si vzorce v Vzorce - Vyhodnotiť vzorec.
Odpověď
Petr | 3.10.2019 17:18  
 
 
Takto je to naprosto super! Funguje přesně jak má. Moc Vám děkuji. Pokusím se vzorce co nejdůkladněji projít a vypozoravat systém. Ještě jednou moc díky.
Odpověď