WWW pro školy
Jak na Office - tutoriály, video návodyVytvoř si párové triko

Poradna - Desetinné čárky v Excelu

hlavní kategorie | zpět | + odpovědět na toto téma
Desetinné čárky v Excelu - diskuze na toto téma
Již delší dobu si lámu hlavu s tím, jak na desetinné čárky v Excelu. Pravidelně mezi sebou násobím čísla a téměř vždy je výsledkem číslo, které má za sebou desetinnou čárku. Existuje nějaký způsob jak výsledná čísla zaokrouhlovat, ale jinak než za pomocí ikony odebrání nebo přidání desetinného místa? Zaokrouhlování pomocí posunutí desetinného místa není moc účinné, jelikož se čísla zaokrouhlují jen na oko a číslo za desetinnou čárkou zůstává stále stejné. Doposud jsem to řešil tak, že jsem číslo za desetinnou čárkou umazával, ale pokud mám takových čísel mnoho, je to pak velmi složité. Pro lepší pochopení uvedu příklad: Když číslo 222 vynásobím číslem 2,22, dostanu výsledek 492,84. Pokud ale posunu desetinnou čárku, tak se číslo automaticky (pouze na oko) zaokrouhlí na 493.

elninoslov | 31.5.2021 08:34  
 
 
Do vedľajšieho stĺpca si dajte useknutie/zaokrúhlenie podľa toho, čo potrebujete TRUNC, INT, ROUND, ROUNDOWN, ROUNDUP, CEILING, FLOOR, ... (ich CZ ekvivalenty USEKNOUT, CELÁ.ČÁST, ZAOKROUHLIT, ROUNDOWN, ROUNDUP, ZAOKR.NAHORU, ZAOKR.DOLŮ, ...). Treba priložiť príklady, čo má byť výsledkom 492,84; 492,50; 492,49; 492,01; 492,00; ... a pod.
Odpověď
Tomáš | 31.5.2021 09:04  
 
 
Toto mě taky napadlo, ale ideálně bych to ještě potřeboval, aby šlo toto nastavit přímo v dané buňce. Například, že číslo, které do buňky napíšu a bude mít za sebou desetinnou čárku, tak se zaokrouhlí např. nahoru. Jde o to, že tabulky hodně upravuji, kopíruji atd. takže pokaždé hodnoty kopírovat z vedlejšího sloupce by mi moc nepomohlo. Každopádně i tak děkuji za radu!
Odpověď
elninoslov | 1.6.2021 19:32  
 
 
Jedine makro v ktorom ale stratíte Undo. Ak potrebujete napr. iba súčet, dalo by sa spraviť tak, že by maticový vzorec zaokrúhlil a zrátal, bez ohľadu na zobrazenie desatín. To ale môže byť pre užívateľa mätúce (iný výsledok ako vidí zobrazené čísla).
Odpověď