WWW pro školy
Jak na Office - tutoriály, video návodyVytvoř si párové triko

Poradna - Hledání opačné hodnoty

hlavní kategorie | zpět | + odpovědět na toto téma
Hledání opačné hodnoty - diskuze na toto téma
Dobrý den, potřeboval bych v tabulce o 5000 datech hledat opačnou hodnotu buňky. Opačná hodnota k číslu 2 je -2. Pro představu mám výpis z bankovního účtu a potřebuji spárovat částku 212Kč a -212Kč. Myslel jsem si na funkci countif+ podmíněné formátování) s využitím absloutních hodnot záporných čísel, ale není to úplně "hezké" řešení. Nebylo by nějaké lepší. Určitě něco takového využívá spoustu ekonomek.... Díky za radu MZ

elninoslov | 9.3.2021 01:40  
 
 
Skúste priložiť nejakú prílohu ako to u Vás vyzerá (bez citlivých údajov), a ako by ste chcel mať zobrazené. Samotné overenie opačnej hodnoty, no jednoducho ju vynásobte *-1. Teda napr označenie spárovaných pomocou PF =MATCH(-1*$A1;$A$1:$A$10;0) v CZ je to =POZVYHLEDAT(-1*$A1;$A$1:$A$10;0) a pre označenie nespárovaných dáte vzorec ešte do fnc ISNA() ktorá je v češtine JE.NEDEF(). Ale asi by bolo lepšie si urobiť pomocný stĺpec s takýmto overením, a podľa tohto pomocného stĺpca urobiť Rýchly filter na spárované/nespárované, alebo vytiahnuť do KT.
Odpověď
MarcioZazinho | 9.3.2021 12:32  
 
 
V příloze tabulka. Jedná se o sloupec H. Úplně si nejsem jistý jakým způsobem to zobrazit. Asi tak aby člověk nemusel procházet 5000 řádků po jednom a kontrolovat jestli jsou spárované. Třeba jednoduše přes filtr? V té tabulce se může stát, že některé platby byli rozděleny, takže to už se bude muset asi dohledat ručně. Jde mi o to ušetřit si aspoň většinu... Díky za odpověď
Odpověď
Andrej | 9.3.2021 15:38  
 
 
spravte si pomocny stlpec a dajte nan:
=ISBLANK(F2)

pozera do F stlpca, ci je prazdny, ak je, da TRUE, inak FALSE...
Tak si mozete potom vyselektovat, tie ktore maju alebo nemaju plusovu ci minusovu polozku v stlpcoch G a H...
Ak som to dobre pochopil...
Odpověď
Jaroslav Šika | 10.3.2021 14:03  
 
 
Já to řeším pomocným sloupcem, kde požadovanou položku násobím -1. Tím se znamínko otočí. Většinou to řeším takto na straně DAL. MD násobím 1.
Odpověď
Jaroslav Šika | 10.3.2021 14:14  
 
 
V příloze ukázka. Na listu Saldo pak KT, kde položky, které mají nulu jsou spárované a ty ostatní ještě ne. Rozbalením (kliknutím na + u položky) se zobrazí datumy transakcí. Jsou tak vidět případné částečné úhrady.
Odpověď