WWW pro školy
Jak na Office - tutoriály, video návodyVytvoř si párové triko

Poradna - Je možné přepočet excelu (resp. funkcí v excelu) zpomalit?

hlavní kategorie | zpět | + odpovědět na toto téma
Je možné přepočet excelu (resp. funkcí v excelu) zpomalit? - diskuze na toto téma
Když mám na jednom listu asi 250.000 řádků x 15 sloupců dat, a ve vedlejším listu mám asi 6.000 řádků x 12 sloupců buněk s různými vyhledávacími funkcemi z listu_1, a při každých nově vložených datech do listu_1 mi trvá přepočet asi 20 minut (zatížení procesoru 100%), je možné toto nějak "vychytat"? Nevadí mi delší doba načítání, nechal bych to jet přes noc (data přidávám 1x či 2x týdně), ale jde o to že při tom načítání mám opravdu procesor zatížen na 100%, větrák hučí jako blázen a na počítači se po tu dobu nedá nic dělat. Stejně tak pokud dám data v listu_1 SEŘADIT, tak se to celé opět načítá znovu, a stejně tak když chci soubor uložit, tak je to dalších 20 minut načítání. Děkuji za rady s mým zřejmě trochu unikátním problémem :-) ---- PS: Je normální že se kvůli jednomu nově přidanému řádku dat do listu_1 musí přepočítávat všechna data v souboru?

Maximus | 13.4.2019 17:16  
 
 
Koukni se tady pro inspiraci: https://office.lasakovi.com/excel/vba-triky/zrychleni-kodu-vba-excel/
Odpověď
elninoslov | 13.4.2019 20:55  
 
 
Ten link je ale o VBA, nie o vzorcoch. Navyše "rady" tam spomínané sú pri veľkom množstve čítaní a zápisov po jednej bunke, neúčinné (treba použiť, pokiaľ to ide, pole). Každopádne tu sa jedná o vzorce. Manuálne vypnutie prepočtu vzorcov urobíte v menu Vzorce - Možnosti výpočtov - Manuálne. Potom nebude počítať nič. Začne až keď to prepnete na Automaticky (alebo kliknete na Prepočítať {celý zošit F9} alebo na Prepočítať hárok {Shift + F9}). Každopádne to náročnosť vzorcov nemení. Treba ich skúsiť optimalizovať, zameniť, zjednodušiť, či nahradiť opakované dohľadávanie rovnakého riadku cez VLOOKUP použitím MATCH do pomocného stĺpca, a potom iba INDEX. Prípadne skúsiť použiť PowerQuery, ale nikto nevie, čo sú to za výpočty, či sa niečo s tým dá robiť. Prípadne celé výpočty urobiť makrom, a vkladať iba hotové dáta, prepočet vzorcov nebude treba. Všetko ale záleží na tom, čo nikto nevie - o čo ide.
Odpověď
betcup.cz | 14.4.2019 06:12  
 
 
Jsou to data do práce. Hotová data jsou v listu_1 vložené, ale právě v listu_2 z nich dělám pomocí funkcí výpočty, takže zjednodušit to už nijak nejde. Ještě mě napadlo něco, zkoušel jsem do té buňky s funkcí kliknout, dát kurzor na konec funkce a dát ENTER, a výpočet byl proveden víceméně okamžitě. Zajímá mě, bylo by možné vytvořit makro, které přesně tento postup zopakuje, s tím že nebude dělat spousty operací najednou ale bude to takto "odentrovávat" celý sloupec po jedné buňce a nastavit tam rychlost 1 buňka za vteřinu? Děkuji.
Odpověď